Dziś jest 18 Styczeń 2020 imieniny obchodzi: Piotr, Małgorzata

Słuchajcie Pana

   W dniach 6-8 maja w Dąbrówce odbyła się  oaza modlitwy Dzieci Bożych, w której łącznie z animatorami uczestniczyło ponad 90 osób z naszej diecezji, w tym również pokaźna grupa z naszej parafii.


Myślą przewodnią rekolekcji, zgodnie z hasłem roku oazowego, były słowa "Słuchajcie Pana." Trzydniowym rekolekcjom przewodniczyli ks. Przemysław Wójcik oraz s. Anna Baćmaga.

Dniem rozpoczynający rekolekcje  był pierwszy piątek miesiąca, dlatego uwaga wszystkich skupiona była wokół Jezusa Ukrzyżowanego. Podczas homilii kapłan pokazał jak wielkie miłosierdzie okazuje Bóg, dając swe święte ciało na pokarm. Ks. Przemysław podkreślił istotę Pierwszej Komunii Świętej. Po eucharystii uczestnicy wzięli udział w wieczorze zapoznawczym, podczas którego każda z parafii dokonała autoprezentacji. W rekolekcjach uczestniczyły dzieci i młodzież z Opoczna, Kraśnicy, Libiszowa, Skrzyńska i Wieniawy. Modlitwy wieczorne skupione były  wokół postaci i słów JP II.


Drugi dzień rekolekcji z racji pierwszej soboty miesiąca dotyczył Matki Jezusa- Maryi. W porannych modlitwach to Jej każdy się powierzył. Pierwsze grupowe spotkanie odnosiło się do życia i nauczania Jana Pawła II,  który całe swoje życie oddał w ręce Maryi.  Uczestnicy rozważali czym jest młodość, jakie są jej przymioty, poddawali interpretacji słowa Papieża Polaka skierowane do młodych.  Ojciec Święty jako wychowawca dzieci i młodzieży pozostawił dla młodego pokolenia liczne zadania do wykonania. Na plakacie każda z grup zaprezentowała w formie graficznej owe zadania, następnie plakaty przedstawiono przed całą wspólnotą. Po spotkaniu odbył się śpiew przygotowujący do Eucharystii. Na mszy św. ks. Przemysław opowiedział historię życia Ojca Świętego, który od lat najmłodszych po ostatnie chwile swego życia zawierzył się Maryi. Kapłan nawoływał także, aby każdy przeżywany dzień z ufnością powierzać w ręce Maryi.

Po obiedzie na uczestników oazy czekały do wyboru trzy atrakcje: gra w piłkę siatkowa, piłkę nożną lub zabawa terenowa pod hasłem  "Droga do świętości". Nie trudno się domyśleć, że ostatnia propozycja cieszyła się największym zainteresowaniem. Aby pokonać "drogę do świętości" dzieci poszukiwały wzorców, pomagały drugiemu człowiekowi, zawierzały ideałom, pokonywały trudności, dzieliły się radością, oraz odnajdywały siłę  w modlitwie. Młodzi ludzie wykazali  się odwagą, kreatywnością i inteligencja oraz wiedzą.


Drugie spotkanie w grupach dotyczyło Niepokalanej - Gwiazdy zarannej. Szukano odpowiedzi na nurtujące pytania: kim jest Maryja?, dlaczego się do niej warto uciekać i w jaki sposób się modlić, szczególnie w miesiącu maju? Razem rozważano wezwania z litanii loretańskiej a następnie dokonano ich prezentacji graficznej.

O zmroku odbył się radosny, roztańczony pogodny wieczór :)  „Szanze lize”, „Kaczuchy” a przede wszystkim "Osiołek" i „Chusteczka haftowana” stały się hitem spotkania w Dąbrówce. Rozbawieni oazowicze, aby podziękować za wspaniały owocny dzień, w kaplicy oddali się modlitwie i odśpiewali apel jasnogórski.

Ostatniego dnia modlitewnego wyjazdu  nasze oczy, uszy i serca skierowane zostały na umiejętność słuchania Pana. Zarówno podczas spotkania w grupach, jak i mszy św. odkrywano prawdę, że Pan Bóg zawsze dotrzymuje słowa, ale także wystawia na próby i oczekuje, że  jako  prawdziwi uczniowie Chrystusa, tym prośbą sprostamy. Po mszy św. z wielkim żalem, ale też nadzieją na ponowne spotkanie, wszyscy rozjechali się do swoich domów.

Rekolekcje te były cudownym czasem modlitwy, ale także czasem radości wynikającej z przebywania ze sobą przy Chrystusie.

pozdrawiam Milena

 

Dodano: 10 maj 2011
Przez: Admin

<< Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Nast�pny >>

Copyright © Parafia pw św. Bartłomieja w Opocznie 2008 - 2020. Projekt i wykonanie - ITCserwis.pl