Dziś jest 14 Sierpień 2020 imieniny obchodzi: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz - Wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, kapłana i męczennika

Zmarł biskup Edward Materski

Zmarł biskup Edward Materski

Komunikat Biskupów Radomskich
o śmierci i pogrzebie Księdza Biskupa Edwarda Materskiego

Z głębokim żalem informujemy, że w sobotę, 24 marca 2012 r. o godzinie 17.35 zmarł Ksiądz Biskup Senior Edward Materski, pierwszy Biskup Radomski.

Ksiądz Biskup urodził się 6 stycznia 1923 roku w Wilnie. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze kieleckiej 20 IV 1947 r. z rąk Biskupa Czesława Kaczmarka. Następnie posługiwał jako wikariusz w Chmielniku, a po usunięciu Go w 1951 r. przez władze komunistyczne z funkcji prefekta był wikariuszem w parafii św. Wojciecha w Kielcach, a następnie w Kurzelowie. Tytuł doktora teologii uzyskał w 1955 r. na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Wykładał katechetykę w seminarium kieleckim i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

30 X 1968 r. Ojciec Święty Paweł VI mianował Go biskupem pomocniczym w Kielcach. Święcenia Biskupie przyjął 22 XII 1968 r. w kieleckiej katedrze z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Jego zawołaniem biskupim były słowa „Veni, Domine Jesu” („Przyjdź, Panie Jezu”). W 1977 r. uczestniczył w V sesji Synodu Biskupów poświęconej katechizacji. 28 III 1981 r. Jan Paweł II mianował Go biskupem sandomierskim. Ingres do katedry w Sandomierzu odbył 11 IV 1981 r., a następnego dnia przed kościołem pw. Opieki NMP spotkał się z wiernymi Radomia. Na Jego prośbę Jan Paweł II dokonał zmiany nazwy diecezji sandomierskiej na sandomiersko-radomską, a kościół Mariacki w Radomiu ogłosił konkatedrą. Lata Jego pasterskiej posługi charakteryzowały się powstaniem wielu nowych parafii. Wśród nich, w Skarżysku-Kamiennej powstało sanktuarium – wierna kopia wileńskiej Ostrej Bramy. Rozbudził w Radomiu kult św. Kazimierza. Dzięki Jego staraniom, w 1983 r. św. Kazimierz został ogłoszony patronem miasta, w roku następnym Radom stał się jednym z centrów jubileuszu śmierci św. Kazimierza. W 1989 r. sprowadzono tu relikwie Świętego. W 1987 r. zorganizował II Diecezjalny Kongres Eucharystyczny. Wielkim dziełem Księdza Biskupa było wybudowanie w Radomiu gmachu Wyższego Seminarium Duchownego. W dniu 4 VI 1991 r. przyjmował w Radomiu Ojca Świętego Jana Pawła II. Jan Paweł II mianował Go 25 III 1992 r. pierwszym biskupem nowo powstałej diecezji radomskiej. W latach 1996-1997 Ksiądz Biskup przeprowadził I Synod Diecezji Radomskiej. Utworzył Radomski Instytut Teologiczny, Diecezjalne Kolegium Teologiczne i Diecezjalne Studium Organistowskie. Bliska Mu była działalność charytatywna. Powołał do istnienia diecezjalne radio i tygodnik „Ave”, jak też drukarnię diecezjalną. Zatroszczył się o to, by diecezja cieszyła się pięcioma Błogosławionymi Kapłanami z grona 108 Męczenników z czasów II wojny światowej. Ksiądz Biskup przeprowadził na etapie diecezjalnym proces beatyfikacyjny Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego. W latach Jego pasterzowania odbyła się koronacja obrazu Matki Bożej Staroskrzyńskiej w Skrzyńsku. Przygotowana została także koronacja obrazu Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej. Przewodził lub uczestniczył w pracach kilku komisji w ramach Konferencji Episkopatu Polski. Był autorem katechizmów i wielu pomocy katechetycznych. Bardzo troszczył się o formację katechetów. W doniosły sposób przyczynił się do powrotu nauki religii do polskich szkół. W latach 1990-2001 katechizował w V Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta w Radomiu. Był Honorowym Obywatelem Radomia, Skarżyska-Kamiennej i Chmielnika. 28 VI 1999 r. przeszedł na emeryturę. W miarę swoich sił, czynnie, ofiarnie i chętnie uczestniczył w życiu Diecezji, wspierając kolejnych Biskupów Radomskich.

Przez ostatni miesiąc Zmarły Pasterz przeżywał swoją Drogę Krzyżową w radomskim szpitalu.

Pragniemy z całego serca podziękować Wszystkim, którzy w różny sposób wspierali Księdza Biskupa w pracy duszpasterskiej oraz w chorobie. Składamy wyrazy szacunku i wdzięczności Radomskiej Służbie Zdrowia. Bardzo dziękujemy za modlitewne towarzyszenie Księdzu Biskupowi w trudnych chwilach cierpienia.

Uroczystości pogrzebowe Księdza Biskupa Edwarda Materskiego odbędą się w środę, 28 marca i w czwartek, 29 marca 2012 roku.

„Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie”…

Bp Henryk Tomasik
Bp Adam Odzimek
Bp Stefan Siczek

Uroczystości pogrzebowe śp. Biskupa Edwarda Materskiego

Planowane uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę (28 marca) i w czwartek (29 marca).

Program uroczystości pogrzebowych śp. Biskupa Edwarda Materskiego

Środa, 28 marca 2012 r.

  • 900 – Ciało Księdza Biskupa zostanie przewiezione do Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu,
  • 1000 – Msza Święta.
Po Mszy Świętej czuwanie modlitewne w Seminarium.
  • 1500 – Przewiezienie ciała Księdza Biskupa do Katedry Radomskiej,
  • 1700 – Msza Święta.
Nocne czuwanie z udziałem grup modlitewnych.

Czwartek, 29 marca 2012 r.
  • 1100 – Msza Święta.
Kondukt pogrzebowy przejdzie na cmentarz przy ul. Limanowskiego.

Dodano: 24 marzec 2012
Przez: AK
Copyright © Parafia pw św. Bartłomieja w Opocznie 2008 - 2020. Projekt i wykonanie - ITCserwis.pl